Gyorsan elröppent az ünnepi futballáradat, már hat fordulót játszottak le a legutóbbi Power Ranking óta, úgyhogy itt az ideje újra rápillantani a hullámvasútra. Az ünnepek nagy nyertese a Chelsea-Manchester United-Tottenham trió, akik mind-mind (majdnem) tökéletesen hozták le a elmúlt hónapot, míg a többiek ilyen-olyan okokból szívhatják a fogukat. Tovább után jön a sorrend, szokás szerint a leggyengébbektől kezdve.
20. Hull City (0-2-4, +0)
Valószínűleg a tigriseknél is olvassák a Power Rankinget, mert, ahogy a legutúbbi alkalommal írtam “Hacsak valami eget rengető nagy változás nem áll be, a Hullnak bérelt helye lesz a huszadik helyen a PR-ben.” Ettől aztán annyira megijedtek a vezetők, hogy a decemberi vesszőfutás után azon nyomban menesztették is Mike Phelant, akinek a helyét Marco Silva veszi át. A hírek és szakértői vélemények szerint instant impactet nem kell tőle várni, főleg úgy nem, hogy a portugál menedzser első öt meccséből négyen a Top6-ba tartozó csapatok lesznek az ellenfelek.
19. Swansea City (2-0-4, +0)
Szintén visszautalnék az előző posztra, amiben azt írtam: “továbbra sem látszik semmiféle garancia arra nézve, hogy Bob Bradley képes lesz megtörni a Fer-átkot.” Nos, ez is beigazolódott, Bob Bradley-nek távoznia kellett a wales-i csapat éléről, a helyét pedig Paul Clement vette át. Ez annyiban jó hír a hattyúknak, hogy ő a Derby-nél eltöltött időszaknak köszönhetően remekül ismeri a Champo légkörét...
18. Crystal Palace (0-2-4, -2)
Big Sam jött, látott, és egyelőre semmi olyat nem csinált, amitől Palace-szurkoló törzsolvasóink megnyugodhatnának. Persze két-három hét alatt nem is volt sok mindenre esélye, de a Swansea elleni hatpontos meccs hazai pályán történő elvesztése, az Arsenal elleni kedvetlen ténfergés és a Watford elleni - az első félidőben agyonnyert - meccs döntetlenre adása nem sok jóval kecsegtet.
17. Watford (1-1-4, -6)
Az Everton elleni hazai őrületet (3-2) leszámítva a darazsak sem mutattak sokkal többet, mint a fent megénekelt delikvenseink, és az első PR után összesen 11 helyet zuhantak már vissza. A következő, Boro elleni meccs sok kérdésre választ ad majd - az egyik ilyen például az lesz, hogy megmozdul-e Mazzarri alatt a pad?
16. Sunderland (1-1-4, -2)
A Sunderland - mivel még csak január van -, semmi meglepővel nem rukkolt elő. Szokás szerint sikerült megnehezíteniük a nagyok dolgát (pontszerzés a Pool ellen valamint kínszenvedős, 0-1-es Chelsea siker a Stadium of Lightban), de ugyanilyen sikerrel tudtak bepucsítani a hatpontos meccseken a közvetlen riválisoknak. A Swansea és a Burnley sima győzelme még akár sokat is jelenthet a végelszámolásnál, de mi tudjuk, hogy a Fekete Macskák április-májusával bajnokságot is lehetne nyerni, ha fél évre állandósítani tudnák azt a formát.
15. Middlesbrough (1-1-4, -2)
Karankáéknál sem változott sok, a Boro masszív kis középcsapat lesz az év végén is, főleg akkor, ha az 1-0-s vereségekből pontot, esetleg pontokat tudnának csipegetni az elkövetkező hónapokban.
14. Leicester City (2-2-2, +3)
Amint vártuk, Ranieri ráncba szedte a rókákat a BL téli szünetében, ami Pep lepofozásában manifesztálódott először, majd küzdelmes további pontszerzések képében jelentkezett. A bajnok nem fog kiesni - hiába várnak sokan BL-indulót a Championshipből -, de a nagyok dolgába sem szólhat bele már.
13. West Ham United (3-1-2, +5)
Bilic összekapta a kalapácsosokat a börzelmes november után: iksz az Anfielden, két egynullás hazai siker a közvetlen riválisok ellen, majd a Swansea idegenbeli megalázása, végül pedig a United elleni tisztes vereség, tíz emberrel. Európa nem lesz belőle, mint tavaly, de nem is baj.
12. Burnley (3-0-3, +3)
A hazai pályán szerzett pontokat számláló táblázaton Sean Dyche fiai az ötödik (nem tévedés!) helyen állnak 22 egységgel. Ez még akkor is megsüvegelendő, ha az idegenben szerzett pontokat tekintve csontutolsók - sima középmezőny lehet ez a szezon végén, ha a hazai forma így marad.
11. Southampton (2-1-3, -1)
A Soton eléggé beleszürkült a decemberbe - míg tavaly az Arsenal Boxing Day-en történő elverése hetekig téma volt a sajtóban, idén inkább Fonte Kínába távozása, és Claude Puel “vi nyíd tu pléj bedör fuszból” kommentjei szolgáltatnak témát a médiában. Ez a “bedör fuszból” pedig gólokban gazdagabb támadójátékot jelenthet a francia-angolban, hiszen szerzett találatok tekintetében a 18. helyen állnak csak a Szentek, holtversenyben a Sunderlanddel. Bizony Claude, ennél sokkal többet vár(t)unk a csapatodtól...
10. Bournemouth (2-1-3, +2)
Mindenki nagyon várta, hogy Eddie Howe-ot maga alá temeti a “második szezon-szindróma”, ehelyett a tengerparti kisváros csapata teljesen nyugodtan várhatja a szezon második felét. És ha merész álmokat dédelget, még akár felfelé is kacsintgathat, ha az Arsenal elleni első 70 percet vesszük alapul...
9. Stoke City (1-2-3, -1)
Ha valaki csak a fenti számsorra pillant, az nem feltétlenül értheti, hogyan kerül Hughes a Bournemouth vagy a Burnley elé. Viszont ha tudjuk, hogy a három vereség az Arsenal-Liverpool-Chelsea triótól származik, máris nem lehetünk annyira szőrösszívűek. Főleg úgy, hogy Crouch-ék elég jól tartották magukat a Stamford Bridge-en, és az Emirates-ben meg az Anfielden is ráijesztettek a hazaiakra. Ez nálunk pont elég a kilencedik helyre.
8. Everton (3-1-2, +1)
Koeman nem bonyolítja túl a futballt a Mersey-partján (azaz szemtelenül ívelget Lukakura, akinek ha jó napja van, működteti ezt az 1890-es évekbeli taktikát), és bár sokan közülünk a szerkesztőségből sokkal szebb, jobban megkomponált játékot vártak tőle, így is ő lesz majd a Top6 legfőbb üldözője, ha valamelyikük esetleg leszakadna. Három meccse veretlenek már és a következő körben még tovább zárkózhatnak, ha sikerül nyerni a Goodisonban a City ellen.
7. West Bromwich Albion (3-0-3, +0)
Pulis kritikusai elcsendesedtek, a birminghamiek történetük egyik legjobb szezonját futják, és bebetonozták magukat a középmezőnybe. Olyannyira, hogy még ha ki is kapnak a Tottenhamtől a következő körben, akkor is maradnak a táblázaton a nyolcadik helyen. Nálunk a hetedikek, mert egész egyszerűen hihetetlen, amit a medzsik művelni képes teljesen átlagos, tavaly még a kiesés elől menekülő játékosokkal.
6. Manchester City (4-0-2, -2)
Guardiola válságáról, a Burnley-meccs utáni vicces interjújáról, valamint a City megtorpanásáról írtak a brit újságok az egész héten. Szilveszter estéjén ugyanis reménytelen játékkal bukott a katalán az Anfielden, korábban pedig Claudio is elkente a száját egy olyan meccsen, ahol “but we had possession” volt. Kiváncsian várom, kikkel próbál majd erősíteni januárban, mert - bár még minden nyitott - ez a keret egyelőre nagyon nem néz ki bajnokesélyesnek.
5. Arsenal (3-1-2, -2)
A december eleje lehetett az új november: az Arsenal megadta magát a Goodisonban, majd két véleményes gólnak köszönhetően az Etihadban is, és bár legutóbbi három meccsükön veretlenek a Wenger-fiúk, azért a Bournemouth elleni “mentally strong”-pontszerzést nem teszik ki az ablakba.
4. Manchester United (6-0-0, +2)
José hatot nyert sorozatban, és csak azért nincs feljebb a PR-en, mert ezek közül mindössze egy történt rangadón, méghozzá december 11-én, a Spurs ellen. A többi - mondhatni - kötelező győzelem volt, ami megteremtette az alapot ahhoz, hogy szerencsés csillagzat mellett, a Liverpool elleni rangadón a portugál visszatérhessen a Top4-be és ezzel véglegesen hatszereplősre duzzassza a bajnoki versenyfutást.
3. Liverpool (4-2-0, -1)
A Liverpool gyönyörű sorozatot tett le decemberben: hozták a városi rangadót és a City elleni hazai derbit is, de sikerült két olyan WTF-eredménnyel keretbe foglalniuk a történetet, amiért nem érdemeltek többet a harmadik helynél. Szépen mutat a hat meccses veretlenségi sorozat, de ha valaki idén bajnok szeretne lenni, akkor a bukdácsoló West Ham és az ilyenkor mindig kiesni igyekvő Sunderland elleni pontvesztések nem férnek bele. Hiszen tudjuk, nem a rangadókon dől el a bajnoki cím...
2. Tottenham Hotspur (5-0-1, +3)
A Tottenham úgy robogott át az ünnepi időszakon, hogy hátra sem néztek. Öt győzelem sorozatban, melyek közül az utolsó a White Hart Lane-en törte meg a Chelsea zseniális szériáját. Poch feljött a harmadik helyre a tabellán, magáénak tudhatja a legjobb védelmet a bajnokságban, de a következő két meccsen nagyon sok múlhat. Ha sikerül 4, esetleg 6 pontot szereznie a WBA és Guardiola ellen, akkor nincs az a lúzerfaktor, ami miatt félvállról vehetnénk ezt a csapatot a hátralévő négy hónapban.
1. Chelsea (5-0-1, +0)
Bár az Arsenal győzelmi rekordjának megdöntése nem sikerült, a beállítása azért igen: Antonio Conte legénysége 13 meccsen keresztül átívelő győzelmi szériája olyan dolog lesz, amiről a szezon végén is minden bizonnyal sokan fognak majd beszélni. Ha bajnoki címre vezeti csapatát, akkor azért, mert ez a sikerszéria alapozta azt meg. Ha pedig nem sikerül felemelnie a trófeát, akkor azért, mert ennek ellenére sem sikerült odaérnie. Jelenleg az első verzió látszik valószínűbbnek.